İletişime Geçin:
0 224 452 22 99

Sürekli (Kronik) Ağrılar

Ağrı, vücudumuzun yaralanma veya bir hastalığa karşı yanlış giden bir şeylerin olduğunu gösteren normal bir reaksiyondur. Vücudumuz iyileştiğinde sıklıkla ağrı ortadan kalkar. Ancak birçok insanda ağrının sebebi ortadan kalktıktan sonra bile uzunca süre devam ettiği görülmüştür. İşte bu şekilde, uygulanan tedavilerden yanıt alınamayan, uzun süre tedavi gerektiren ve 3 aydan uzun süren ağrılar, “kronik ağrı” olarak tanımlanmaktadır.

Bu süreğen ağrılar kişinin yaşam kalitesini ciddi olarak düşürmektedir. Dünyada yaklaşık %40 sıklıkla görüldüğü için, milyonlarca kişi geçmeyen bu ağrılarla baş etmek için çaba sarf eder.

En sık rastlanan kronik ağrıların başında bel ağrısı gelir. Bununla birlikte migren ya da gerginlik baş ağrıları, artrit, fibromiyalji, zona hastalığı, endometriozis, osteoartrit gibi deformasyon ağrıları da kronik ağrılar arasında yer alır. Hastaların çok büyük bölümü tedavi görse de uzun zaman gerektiren bu süreçte bazı davranış değişiklikleri ile ağrı kontrolünü kolaylaştırabilirler.