İletişime Geçin:
0 224 452 22 99

Kraniosakral Terapi

20. yüzyılın başında ilk olarak Amerikalı osteopat Dr.William Sutherland tarafından keşfedilen Kraniosakral Terapi (CST), 1980yılından beri osteopat ve araştırmacı olarak çalışan Dr. John Upledger tarafından geliştirilmiş ve bugünkü durumuna gelmiştir.
Kranium ‘kafa’ sakrum ise ‘kuyruk sokumu’ demektir. Normalde vücudumuzda kafa ile kuyruk sokumu arasında bulunan doğal bir ritm mevcuttur. Bu ritme ‘kraniosakral ritm ‘ denir. Bu ritm kuyruk sokumuna kadar devam eder ve kuyruk sokumunda açılma hareketi ile sonlanır. Beyin ve tüm sinir sisteminin beslenmesi bu ritme bağlıdır. Doğal ritm dakikada 6-8 kez olmalı ve eklemlerde yeterince açılma sağlanmalıdır.

Kraniosakral terapi, vücudun kafatası ve bel kemiği bölgesinin, kemikler, sinirler, sıvılar ve bağ dokularını kapsayan kraniosakral sistemi dengelemek için çok hafif dokunuşlar kullanan bütünsel bir iyileştirme uygulamasıdır. Kraniosakral terapi ,vücut kasları ve yumuşak dokunun rahatlaması, kemiklerdeki hareketliliğin sağlanması ile vücudun kendi kendini iyileştirmesi durumunun öne çıkmasını sağlar. Beyin omuriliği sıvısı özgürce hareket ettiği zaman, vücudun doğal iyileşmeye yanıt vermesi başlar. Ortalama seans 30 -90 dk arası sürer. Hasta kıyafetleriyle masaj yatağına uzanabilir.