İletişime Geçin:
0 224 452 22 99
info@fizyonil.com

Sırt ve Bel Ağrısı

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı baş bölgesinin altından bel bölgesine kadar sırtımızda bulunan omurganın her iki tarafında bulunan kasların gerilmesi sonucu meydana gelen ağrıdır.Sırt ağrısına yol açan bu gerilmenin en büyük nedeni strestir. Normalde ‘’C’’ harfine benzeyen boyun omurgası düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır ve sinirler baskı altında kalır. Bu baskı sonucunda sırt kasları gerilir ve ağrı oluşmaya başlar.

Bel Ağrısı

Belimizde 5 adet omur ve bu omurların arasında yastıkçıklar (disk), eklem yapıları ve destek olan bağlar ve kaslar bulunur. Bel omurları, omurilik ve sinir köklerine koruma görevi yapar. Bel omurlarının altında leğen kemiği ve kuyruksokumu vardır.

Bel ağrısı sebepleri arasında en popüler olanı bel fıtığıdır. Çoğunlukla bel ağrısı nedeni olarak bel fıtığı sorumlu tutulsa da dikkatli bir muayene ile bel ağrısının başka nedenden kaynaklandığını saptanabilir. Çekilen MRI da bel fıtığı tespit edilmesine rağmen bel ağrısı kaynağının başka olduğu pekçok vaka vardır. Bel ağrısı bir omuru ya da leğen kemiğini normal pozisyonunda tutan bir bağ ya da kasın gerilmesine bağlı gelişebilir.

Bel ağrısı, mesleğinizle ya da oturma şeklinizle ilgili olabilir. Düşme veya ağır egzersize bağlı olabilir. Şiddetli öksürme ve aksırma, stres, aşırı kilo bel ağrısı sebepleri arasındadır.

Mekanik Bel Ağrısı:
Sıklıkla belin kas, ligaman (bağ) ve eklemlerinin hasarlanması veya doğru çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Mekanik kaynaklı bel ağrıları sıklıkla omurganın alt kısmını etkileyen ve her iki kalçaya doğru yayılım gösterebilen ağrılardır. Öne eğilme, dönme, uzun süre ayakta durma, ağır kaldırma, kötü postür, yürüme gibi günlük aktivitelerle ağrının şiddeti artış gösterebilir.

Bel fıtıkları (lomber disk hernileri), disk yapısının yıpranması (dejeneratif disk hastalığı), bel kayması (lomber spondilolisthezis), bel omurga kanalının daralması (lomber dar kanal), faset eklem sorunları, sakroiliak eklem sorunları, bel omurlarına bağlanan kas ve ligaman zorlanmaları bunlardan bazılarıdır.